Joga na bóle pleców i ból kręgosłupa
- Aktywność fizyczna, Joga, Zdrowie
- 8 grudnia, 2022
Coraz więcej osób doświadcza bólów pleców, a zwłaszcza bólów kręgosłupa.
Statystyki podają, że tego rodzaju dolegliwości bólowe ma ok. 70% osób dorosłych. Niestety, na bóle kręgosłupa zaczynają uskarżać się również osoby młode i bardzo młode.
Przyczyn takiego stanu jest kilka, ale przede wszystkim to tzw. siedzący tryb życia. Siedzimy w pracy, w szkole, w czasie dojazdu do pracy i po powrocie do domu, gdzie dużo czasu spędzamy siedząc przed telewizorem lub komputerem.
Długotrwałe siedzenie, zwłaszcza w nieprawidłowej pozycji „tak jak nam wygodnie”, to dla kręgosłupa duże obciążenie i utrwalanie niewłaściwych postaw, a w rezultacie bolące plecy i kręgosłup.
Źródłem bólu pleców mogą być też różne stany chorobowe:
Problemy z bolącym kręgosłupem lub plecami potrafią być niezwykle dokuczliwe. Jeśli są bardzo silne, jak np. bóle przy rwie kulszowej czy przepuklinie, potrafią sprawić, że nasze życie stanie się nie do zniesienia.
Bardzo często utrudniają normalne funkcjonowanie, a czasami nawet uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności lub nawet pracy. Mogą wyłączyć nas z ulubionych aktywności.
Dolegliwości bólowe często trwają długo i potrafią przekształcać się w bóle nawracające lub przewlekłe. Życie z bólem duże wyzwanie dla codziennego funkcjonowania i dla naszego samopoczucia. Przewlekłe bóle kręgosłupa mogą prowadzić do znacznego obniżenia nastroju, a nawet do depresji.
Leki przeciwbólowe pomagają jedynie maskować ból, dając chwilową ulgę. Niestety nie likwidują przyczyny.
Pomóc może joga. To metoda walki ze schorzeniami kręgosłupa i pleców oraz z towarzyszącymi im bólami, która przynosi dobre rezultaty. W efekcie regularnego i prawidłowego wykonywania asan (pozycji jogi):
Wszystko to powoduje ustąpienie dolegliwości bólowych pleców i kręgosłupa.
Najlepiej działać profilaktycznie, zanim pojawią się bóle. Każda umiarkowana aktywność fizyczna pozwala utrzymać zdrowie i sprawność, a joga ma tu szczególnie dużo do zaoferowania. Również osoby, które mają już problemy z bólem pleców, mogą wykorzystać jogę jako tzw. profilaktykę wtórną, czyli zapobieganie konsekwencjom choroby w jej początkowym stadium.
Nawet wtedy, kiedy choroba się już mocno rozwinęła, a problemy bólowe są duże, joga praktykowana pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty, może przynieść pozytywne rezultaty.
Warunkiem skuteczności jogi w przypadku bólu pleców i kręgosłupa są:
Zestaw ćwiczeń powinien być dobrany nie tylko do rodzaju schorzenia i przyczyn bólu pleców, ale również dostosowany do wieku i możliwości osoby ćwiczącej.
Żeby efekty były korzystne dobrze jest, przynajmniej na początku, ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela lub fizjoterapeuty. Pomoże to uniknąć błędów w wykonywaniu pozycji jogi.
Jednak, jeśli nie ma możliwości skorzystania z pomocy fachowca, można praktykować jogę korzystając z książki „Joga dla seniorów, podstawy”. Książka jest skierowana przede wszystkim do osób starszych, ale również do osób, które nigdy wcześniej nie praktykowały jogi oraz do osób z chorobami układu ruchu, takimi jak zwyrodnienia czy rwa kulszowa. Wykorzystanie krzesła, jako pomoc w wielu ćwiczeniach, zwiększa ich bezpieczeństwo.
Pozycje stojące. Wzmacniają nasze mięśnie posturalne, przez co osłaniają i odciążają kręgosłup. Po pewnym czasie regularnej praktyki sprawią również, że nasz kręgosłup stanie się bardziej elastyczny.
Pozycje leżące. Dobrze sprawdzają się również pozycje leżące. Skutecznie odciążają kręgosłup, przez co likwidują jego bóle i zwiększają elastyczność. Można je polecić zwłaszcza osobom, które dużo czasu spędzają siedząc przed komputerem.
Skręty. W przypadku niektórych dolegliwości warto wykorzystać łagodne pozycje z rotacją kręgosłupa (tzw. skręty), które usuną napięcie z głębokich mięśni przykręgosłupowych oraz poprawią ich elastyczność. Skręty pobudzają energię w ciele i poprawiają krążenie, przez co zwiększa się żywotność organizmu. To zmienia nasz stosunek do bólu. Zamiast poddawać się, zaczynamy walczyć i pracować nad poprawą zdrowia.
Pozycje z rotacją kręgosłupa włączamy zawsze po pewnym czasie od rozpoczęcia regularnej praktyki, kiedy już wzmocniliśmy mięśnie odpowiedzialne za kręgosłup. W czasie każdej sesji wykonujemy je na końcu, przed relaksem.
Pozycje relaksacyjne, a przede wszystkim klasyczna pozycja leżąca siavasana, pomagają rozluźnić ciało po ćwiczeniach. Zapewniają wypoczynek i regenerację. Dając spokój fizyczny, wzmacniają naszą psychikę. Umiejętność relaksacji ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia ogólnego.
Systematyczna praktyka jogi:
Z całą pewnością można powiedzieć, że praktykowanie jogi, to jedna z najskuteczniejszych form troski o zdrowy kręgosłup to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje plecy, raz na zawsze pozbyć się bólu lub uchronić się przed schorzeniami kręgosłupa.
Joga to jedna z najbezpieczniejszych form aktywności. Czy istnieją zatem przeciwwskazania do jej praktykowania?
Tylko w wyjątkowych przypadkach ćwiczenia jogi są całkowicie niewskazane. Dotyczy to głównie osób z zaawansowaną osteoporozą oraz z zaburzeniami równowagi.
Nie zmienia to faktu, że przed rozpoczęciem ćwiczeń powinniśmy być ocenieni przez fizjoterapeutę specjalizującego się w terapii jogą, ponieważ nawet z pozoru sprawna osoba może mieć jakiegoś rodzaju problem, który doprowadzi do uszkodzenia lub kontuzji podczas rutynowej praktyki jogi.
Wszystkie schorzenia kręgosłupa i narządu ruchu, jak również ciąża i menstruacja wymagają konsultacji u fizjoterapeuty lub instruktora jogi, który objaśni, jakie pozycje są polecane, a jakich należy unikać przy danych dolegliwościach.